Zdjęcia satelitarne

 

1. Zdjęcia w zasadzie przedstawiają daną jednostkę. Nie jest to spełnione w 2 przypadkach:

  • Jednostka jest archipelagiem rozciągniętym na tak dużym obszarze, że na zdjęciu obejmującym całość niewiele byłoby widać - w takiej sytuacji wyróżniona jest część archipelagu bądź jakaś wyspa. W miarę możliwości w galerii zdjęć znajdują się zdjęcia pozostałych wysp.

  • Jednostka jest zbyt duża (np. Brazylia czy USA) i zdjęcie byłoby mniej dokładne od mapy. W takim przypadku zdjęcie satelitarne przedstawia jakiś charakterystyczny fragment jednostki (kraju) lub obszar z jakiegoś względu interesujący. Zdjęcia pozostałych części takiej jednostki (kraju) znajdują się w galerii.

2. W przypadku małej jednostki zamiast zdjęcia satelitarnego może być zamieszczone zdjęcie lotnicze.

3. Dla jednostek wyspiarskich zamieszczono możliwie dużo zdjęć poszczególnych wysp; także dla innych jednostek jako zasadę przyjęto pokazanie jak największej ilości zdjęć wysp.

4. Zamieszczone są także zdjęcia obiektów, miejsc lub zdarzeń symbolicznych dla danej jednostki (kraju).

5. Zdjęcia satelitarne pochodzą głównie ze zbiorów NASA, ESA z programów Modis, Ikonos, Landsat oraz misji ISS czy STS; także NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS oraz U.S./Japan ASTER Science Team.

6. Zdjęcia zostały zorientowane z mapą z dokładnością nie gorszą niż 45°, stąd czasem numery zdjęć są z boku lub do góry nogami. W wielu przypadkach dokładne zorientowanie dałoby w efekcie zdjęcia w kształcie rombu. Jedynie zdjęcia wykonane pod dużymi kątami (widoczne zakrzywienie powierzchni Ziemi) pozostawiono według kierunku przebiegu orbity – często nie odzwierciedla to rzeczywistego zorientowania geograficznego obiektu!

7. Zdjęcia pochodzą z różnych okresów i różnych misji, toteż rozmaita jest ich jakość, rozdzielczość oraz dodatkowe elementy występujące na zdjęciach.

8. Na zdjęciach programu MODIS znajduje się wiele czerwonych punktów, wskazujących miejsca podwyższonego poziomu promieniowania podczerwonego – prawdopodobnych źródeł ognia.

9. W niektórych przypadkach zdjęcie jest mozaiką, czyli nałożeniem kilku zdjęć z jednego lub wielu przelotów nad danym obszarem.